15 Mar 2018

Pružiny a jejich vlastnosti.

Submitted by addmean
Existuje aspoň pár žanrů pružin. Jejich výroba je opravdu složitým postupem. Samozřejmě nejdůležitější je počátek výroby pružin. Postupem, který má vliv na celou výrobu pružin, je tvarování. Proto je to tak podstatné. To jak vypada pružina má také vliv na její vlastnosti a je to však nedůležitější.


Sprężyna
Source: http://www.sxc.hu/
Výroba pružin se skláda z pár fáz. První fáze to tvarování pružin, které je spousta zakládní protože má vlív na celý proces produkcí. Druhá věc, jakou děla se s perami to tepelní úpevění. Má to vliv na pevnost per. Jde o zvětšení odolnosti pera. Potom pružina přechází povrchovou úpravu mechanickou a velice významné úpravy antikorozní a značení povrchu. Podstatné jsou zkoušky jakosti, které mají některe pera. Jen takové testy mohou davát nám záruku, že výrobek je nejlepší jakosti.

Nejpopularnější určitě jsou pružiny tlačné, které můžeme najít ve věcích, které používáme každodenně. Výborným příkladem jsou propisky, které uvnitř mají malé pružiny tlačné. Jiným pozoruhodným příkladem použiti per tlačných jsou pružiny, které najdeme v naších automobilech nebo v jiných dopravních prostředkách. Přečtěte si více o tomto: číst dál.

Druhý velice popularní typ pružin to pera tažné. Nejpodstatnějším úkolem takových pružin je shromaždění sily, kterou později mají v konkrétním čase opět vydát. Velice podstatné je také zeslabování nárazy a otřesy a zachovávaní stability mašín. Pozoruhodné je, že takový žánr pružin většina z nás má v svých domech – myslíme tady o oknech, které ve většině případů mají pera tažné, které pomáhají je otevírat a zavírat.

Výroba pružin je složitým procesem, během kterého používané jsou různé materiály. Určitě nejvíc popularní jsou pera udělané z kovu. Druhý druh to pera pryžové. Jistě této druhy per můžeme rozdělit na menší skupiny.

Důležitý je rovněž namáhání per. Možne je rozdělit je do pár skupin, první skupina to pružiny, kterých materiál nezůstal využitý optimálně – jsou to pružiny namáhané ohnutím. Jinou skupinou jsou pera kovové zatěžované ohybem. Myslíme tady o listových perách, které díky tření mezi listy mají tlumící výsledek, vzpěrné listové pera, které díky tuhost zmenšuji se až k nule, a též šroubovité pera zkrutné a pružiny spirálové.


Sprężyna na czarnym tle
Author: http://pixabay.com/
Source: http://pixabay.com/
Existuji rovněž pera namáhané krutem. Nejdůležitější jsou pera šroubovité válcové, zároveň tažné jak i tlačné. Meně popularní jsou pružiny šroubovité kuželové, zkrutné a též pera namáhané kombinovaně. Příkladem tých posledních jsou pružiny talířové a kroužkové.