21 Jun 2018

Jak fungují pružiny zkrutné?

Submitted by addmean
Pružiny jsou velmi populární částí různých mašín. Bohužel malokdo vůbec to ví. Existuje opravdu hodně typů pružin, a každý typ vypada jinák a má odlišné vlastnosti. Nejpopularnější známé jsou jistě pružiny tlačné, ale v naším článku chtěli bychom napsat trošku víc o pružinách zkrutných.


Zkrutné pružiny mají podobu šroubovitého valcu. Velice důležitým vlastnosti takových pružin je fakt, že zpravidla alespoň jeden a půl činného závitu. Zkrutné pružiny mohou příjmát sily svislé. Nejlíp, kdy pružiny jsou užívané ve směru, ve kterém jsou vinuty závity. Má to velký vliv na kvalitu prácí pružiny. Takové pružiny většinou mají špičky, ale není to regulérní.

Chtěli bychom, abyste věděli jak vypada proces produkci pružin. Není to proces lehký. První fáze je navijení a tvarování pružiny. Jistě je to nejvyznamnější, protože má vliv na celou výrobu. Druhá etápa produkci per je tepelní úpravení – cílem je tepelní stabilizace. Většinou tato etápa produkce je mechanická. Další etapa je dost složitá a můžeme ji rozčlenit na tří menší etapa. Jde tady o povrchové úpravě mechanické. Na startě této etapy je kuličkování, pozdějí broušení a na konec odmašťovaní. Určitě diky speciálním mašínám celý postup je mechanický. Pozdějí v průběhu povrchové úpravy antikorozní a značení je používáný lak a vosk. Nejlepší vyrobcy pamatují také černění a cinování. Metoda vyroby pružin zaleží na tím jaky efekt chceme dostat-


Kovové spirály
Source: http://www.vanel.com
Zkrutné pružiny částo jsou používáné jako nával aretační závlačky uzavírajicí zpětný průběh. Takové pera najdete na přiklád v ručních brzdách automobilů. Zkrutné pružiny uživá se k uchvávání točivé energie a též k udržování tlaku na krátkou dálku. V perách zkrutných velice důležité je zajištění dostatečného prostředí pro perfektní fungování pružiny. Takové pružiny musejí být užívané ve směru, ve kterém jsou vinuty závity- více informací.

Využítí per je opravdu obrovské. Těžko uvěřit tomu, že tak nevelká součást může mít tak obrovský vliv na pracování celé mašíny. Doufáme, že náš članek pomohl Vám porozumět jak pracují pružiny zkrutné, které jsou druhým nejpopularnějším typem pružin a to jak jsou důležité pro existence spousta věcí.